Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczą się na Dworze restaurować zabytki

Mariusz Junik
- Absolwenci szkoły znajdą pracę przy konserwacji zabytków nie tylko na Dolnym Śląsku - zapewnia Jacek Jakubiec
- Absolwenci szkoły znajdą pracę przy konserwacji zabytków nie tylko na Dolnym Śląsku - zapewnia Jacek Jakubiec Damian Milko
W Jeleniej Górze będzie można zyskać nowy rzemieślniczy fach.

Szukasz pracy? Będziesz miał szansę znaleźć ją w ciekawym zawodzie. W renesansowym Dworze Czarne w Jeleniej Górze powstanie szkoła zawodowa, która wykształci fachowców od konserwacji zabytków. Każdy absolwent gimnazjum będzie miał szansę zostać sztukatorem, pozłotnikiem czy też renowatorem mebli.
- To wymierające zawody. Specjalistów w tej branży jest coraz mniej - mówi Jacek Jakubiec, kustosz Dworu.

Wszechnica Dwór Czarne ma ruszyć od września. Poprowadzi ją Fundacja Kultury Ekologicznej, która jest też właścicielem Dworu. Będzie obowiązywać czesne. Pieniądze te pójdą na dalszą renowację zabytkowego Dworu (z połowy XVI w.). Prace trwają tam od 30 lat, bo wciąż brakuje środków na ich zakończenie.

Nauka będzie prowadzona w formie półrocznych kursów zawodowych. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie z Unii, to ich uczestnicy nic nie zapłacą. W innym przypadku opłata wyniesie ok. 1500 zł.
W projekt zaangażował się poseł Marcin Zawiła, historyk i miłośnik regionu. Ma pomóc w zdobyciu unijnych pieniędzy dla szkoły.

Pomysłodawców wspiera Dolnośląska Izba Rzemieślnicza. W ostatnich latach coraz więcej absolwentów gimnazjów decyduje się na dalszą naukę w szkołach zawodowych. DIR kształci obecnie 5100 uczniów w ponad 50 specjalnościach, jednak tylko 40 osób uczy się konserwacji zabytków.

- Spowodował to otwarty europejski rynek pracy i stawiane tam wymagania - ocenia Zbigniew Ładziński, prezes Izby. Jak dodaje, za granicą bardziej liczy się dziś polski dyplom czeladniczy niż szkoły wyższej. Zapewnia, że to właśnie gwarantuje rzemieślniczy system kształcenia.

Jak deklarują inicjatorzy utworzenia nowej szkoły zawodowej, pracy dla absolwentów Wszechnicy nie zabraknie. Już teraz nasi fachowcy od konserwacji zabytków liczą się za granicą.
- Na samym Dolnym Śląsku pracy jest sporo, chociażby przy odnawianiu zamków i pałaców - uważa Tadeusz Popowicz, dyrektor w Euroregionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej, która zapewni Wszechnicy wsparcie organizacyjne.

Izba ratuje
W ostatnich latach powoli zanikło wiele zawodów rzemieślniczych. Jest coraz mniej szewców, kuśnierzy, rymarzy, kowali, cieśli, zdunów. Dlatego, aby zainteresować młode osoby nauką w szkołach zawodowych, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza stosuje wiele zachęt, np. 5-tygodniowe staże w zagranicznych firmach dla uczniów zawodu i czeladników. Właśnie ruszył nabór chętnych uczniów z klas zawodowych w różnych branżach.
Projekt będzie realizowany wspólnie z Narodową Agencją Edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska