Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław drży ze strachu

Marcin Rybak
Naszych policjantów dobrze ocenia ponad połowa mieszkańców regionu, to najgorszy wynik w kraju
Naszych policjantów dobrze ocenia ponad połowa mieszkańców regionu, to najgorszy wynik w kraju Marcin Osman
Policja w naszym regionie ma najgorszą ocenę w całej Polsce. Najnowsze badania pokazują, że żyjemy w ciągłym strachu.

- Czego się boisz? - Niczego! - zaledwie trzynaście procent Dolnoślązaków odpowiedziało tak na pytanie ankieterów z Komendy Głównej Policji. To jeden z najgorszych wyników w kraju.

Polskie Badania Przestępczości przeprowadzane są na zlecenie policji co roku. Ostatnia edycja miała miejsce na początku 2008 roku. Teraz powstało szczegółowe opracowanie jej wyników.
Ankieterzy pytali mieszkańców wszystkich województw, jak oceniają swoją policję i czego w swoim najbliższym otoczeniu boją się najbardziej.

Niestety, w zestawieniu pozytywnych ocen pracy policji wypadamy mizernie. Co prawda naszych policjantów dobrze ocenia przeszło połowa mieszkańców regionu, ale to i tak najgorszy wynik w kraju. Prowadzi województwo mazowieckie - tu policjanci mają aż 70 procent poparcia.

To nie koniec złych wiadomości. Strach przed wandalami jest w naszym regionie największy w Polsce. Boi się ich aż co trzeci Dolnoślązak. To o 10 procent więcej niż średnia w kraju. Obawiamy się też agresji ze strony pijanych lub narkomanów. W tym "rankingu" jesteśmy na trzecim miejscu w Polsce, po Zachodniopomorskiem i Lubuskiem. Na czwartym miejscu jest nasz region w zestawieniu strachu przed pobiciem i brawurowo jeżdżącymi kierowcami.

Mniej niż inni boimy się za to agresywnej młodzieży - tu zajęliśmy dopiero dziesiąte miejsce. Jeszcze lepiej wypadamy w strachu przed ewentualnym rozbojem - zaledwie 15 procent Dolnoślązaków i czternaste miejsce w rankingu.

Szefowie dolnośląskiej policji przekonują, że nie można porównywać regionów, bo każdy jest inny. Zapewniają, że wyniki badań dokładnie analizują i przez rok pracowali nad tym, żeby ocena pracy policji w najnowszych badaniach (właśnie się zaczęły) była lepsza niż przed rokiem.

I zastanawiają się, dlaczego mieszkańcy regionu nie doceniają świetnych wyników - spadku przestępczości i wzrostu liczby wykrytych przestępstw.
Dolnośląska policja chwali się, że pracuje coraz lepiej. - W 2008 roku mieliśmy o 5 tysięcy przestępstw mniej niż rok wcześniej. Więcej sprawców przestępstw jest też łapanych - przekonuje rzecznik komendy wojewódzkiej policji Paweł Petrykowski.

- Zastanawiamy się, co zrobić, żeby wyniki naszej pracy przełożyć na pozytywną ocenę pracy policji - przyznaje Petrykowski, który przekonuje, że analiza badań opinii społecznej to nie ranking. Jego zdaniem, porównywanie się z innymi regionami nie ma sensu.
Ale dolnośląski komendant wojewódzki Zbigniew Maciejewski zapytał specjalistów, dlaczego Dolnoślązacy są bardziej krytyczni wobec policji niż mieszkańcy reszty Polski.
- Usłyszałem, że wpłynąć na to mogła najnowsza historia i fakt, że mieszka tu ludność napływowa, która przyjechała na Dolny Śląsk po 1945 roku - mówi Maciejewski.

Zdaniem specjalistów, nasza nieufność wobec policji może też mieć swoje źródło w stosunku do PRL - Dolny Śląsk był jednym z bastionów Solidarności, a w czasie demonstracji w stanie wojennym dochodziło tu do ostrych starć z milicją.

Bardziej od nas boją się tylko warszawiacy, mieszkańcy Zachodniopomorskiego, Lubuskiego i Górnego Śląska. Najmniej obaw mają w codziennym życiu w Świętokrzyskiem, Warmińsko-Mazurskiem, na Podkarpaciu i w województwie mazowieckim (bez Warszawy).
Policja zapewnia, że analizuje te wyniki.
- I są już tego efekty - twierdzi rzecznik dolnośląskiej komendy Paweł Petrykowski. - Z badań wynika, że spośród wszystkich województw na Dolnym Śląsku najbardziej boimy się wandali. No i w 2008 roku złapaliśmy w całym regionie o 21 tys. wandali więcej niż w 2007 roku.
Mamy wysokie oczekiwania wobec policji
Z Tomaszem Grzybem, psychologiem społecznym, rozmawia Marcin Rybak.

Dlaczego dolnośląska policja jest oceniana gorzej niż w innych regionach?

Być może mamy wysokie oczekiwania wobec naszej policji. Ale to tylko spekulacje. Trzeba by zobaczyć, jakie są wyniki pracy policji. Czy rośnie wykrywalność przestępstw.

Policja mówi, że mamy bardzo dobre wyniki. W wielu pozycjach lepsze niż choćby w Mazowieckiem. A tam policję oceniają lepiej niż u nas.

Można by żartobliwie powiedzieć, że to wynik naszej krnąbrności. Może właśnie dlatego gorzej niż inni oceniamy swoją policję.

Dlaczego na Dolnym Śląsku jest najmniejszy odsetek ludzi, którzy niczego się nie boją w pobliżu miejsca zamieszkania? Znacznie mniej od nas boją się choćby w Warmińsko-Mazurskiem czy Świętokrzyskiem.

To może być wynik wysokiej urbanizacji. Poziom bezpieczeństwa większy jest w małych miejscowościach i na wsiach, a mniejszy w dużych miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska