Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Na ulicy Oławskiej posadzili bambusy

Janusz Krzeszowski, współpraca MJ
Bambusy z ul. Oławskiej podobają się przechodniom
Bambusy z ul. Oławskiej podobają się przechodniom Fot. Paweł Relikowski
Zieleń miejska: na ulicach będzie więcej egzotyki. Takim roślinom we Wrocławiu sprzyja klimat.

Przy ul. Oławskiej można poczuć się jak w dżungli. W miejskich kwietnikach pojawiły się setki egzotycznych bambusów.

Palm i drzew oliwnych co prawda we Wrocławiu mieć nie będziemy, ale miasto zapowiada, że chce sadzić więcej roślin egzotycznych, m.in. pochodzących z Japonii czy Chin.
Pierwsze bambusy trafiły do wrocławskich kwietników na próbę. Zarząd Zieleni Miejskiej nie wyklucza jednak, że będzie ich więcej.

- Doskonale się wpisują w klimat miasta. W Berlinie się sprawdziły i wytrzymały warunki pogodowe, więc i u nas powinny - mówi Mieczysław Popławski, dyrektor ZZM.
Urozmaicenie zieleni we Wrocławiu podoba się mieszkańcom. - Jestem jak najbardziej za. Bambusy w tym miejscu dobrze wyglądają, interesują się nimi przechodnie - mówi Dawid Grobelny, student z Wrocławia.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego tworzą właśnie katalog roślin, krzewów i bylin dla Wrocławia.
- Mamy tutaj wyjątkowy klimat, który pozwala sadzić rośliny bardziej wrażliwe. Do tego dużo egzotycznych inspiracji z przeszłości. One będą tworzyć bazę dla katalogu - mówi Elżbieta Szopińska z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego.

Zdradza, że w katalogu znajdzie się w związku z tym dużo egzotycznych roślin. Między innymi grujeczniki japońskie, które już były zasadzane we Wrocławiu, korkowce amurskie prosto z Chin, czy tulipanowce amerykańskie, które swoją ojczyznę mają w lasach Apallachów. Dosadzone zostaną też platany i pojawią się młode miłorzęby japońskie.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego tworzą właśnie katalog roślin, krzewów i bylin dla Wrocławia.

Jak się okazuje, nie tylko na takie egzotyczne rośliny ma szanse Wrocław.
- Macie jeden z najłagodniejszych klimatów w Polsce. Spokojnie mogą we Wrocławiu przetrwać agawy z Ameryki Południowej czy albizje z Azji - mówi Paweł Garski ze sklepu internetowego z egzotycznymi roślinami.

W innych miastach też zauważyli atrakcyjność egzotycznej zieleni. Na przykład w Poznaniu posadzono metasekwoję chińską. Drzewo spotykane do tej pory np. w Afryce i pod zwrotnikiem w Azji.

Spisują zieleń
Miasto zleciło stworzenie katalogu miejskich roślin. Ma pomagać w stylowym zazielenianiu Wrocławia. Katalog roślin powstaje na wzór np. katalogu miejskich mebli. Przy kolejnych inwestycjach ma być podpowiedzią, jak dobierać gatunki i rodzaje roślin w poszczególnych miejscach. Katalog będzie określał też zasady nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów przy ulicach. Będzie to kluczowy dla urzędników miejskich i zarządu zieleni dokument.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska