Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórzanie chcą mieć więcej pomników

Rafał Święcki
Popularny Iwan stoi dziś zapomniany na cmentarzu
Popularny Iwan stoi dziś zapomniany na cmentarzu Marcin Oliva Soto
Para pisarzy i postać księcia to nowe propozycje.

Pomnik jelonka, ustawiony na skwerze przy ulicy 1 Maja, wpisał się już w miejski krajobraz Jeleniej Góry. Niewielką rzeźbę, mierzącą zaledwie 110 cm, zamówił i sfinansował Rotary Klub Karkonosze z okazji 900-lecia miasta.

Zdaniem jeleniogórzan, takich miejsc powinno być w stolicy Karkonoszy więcej. Stąd inicjatywa powołania fundacji budowy pomników Obeliscus. Stworzyli ją przedstawiciele jeleniogórskich stowarzyszeń.

Najbardziej zaawansowanym projektem jest budowa pomnika legendarnego założyciela miasta - Bolesława Krzywoustego. Kilkumetrowa postać księcia miałaby stanąć niedaleko wieży widokowej Grzybek, na wzgórzu też nazwanym jego imieniem. Projekt przygotowuje artysta rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz.

- Pierwotnie były koncepcje, by na cokole stanęła grupa wojów, z Krzywoustym mierzącym z łuku do jelenia stojącego pod wieżą. Lot strzały miał symbolizować włączany od czasu do czasu promień lasera - opowiada Ivo Łaborewicz, członek fundacji i szef jeleniogórskiego archiwum państwowego. - Jednak ten projekt może okazać się zbyt kosztowny.

Miejsce, w którym stanie pomnik, w zamyśle inicjatorów miałoby się stać placem, na którym można by organizować imprezy plenerowe. W Jeleniej Górze mówi się od dawna o potrzebie wyprowadzenia ich poza plac Ratuszowy. Tam bowiem przeszkadzają mieszkańcom.

Biznesmen Ryszard Dzięciołowski, członek fundacji Obeliscus, uważa, że pomnik mógłby być gotowy we wrześniu przyszłego roku.

Najbardziej zaawansowanym projektem jest budowa pomnika legendarnego założyciela miasta - Bolesława Krzywoustego.

- Będziemy starali się jeszcze namówić jeleniogórzan i miejscowych przedsiębiorców do współfinansowania tego projektu - mówi Dzięciołowski.

Wsparcia zapewne nie odmówi też miasto. Prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski z zainteresowaniem przygląda się inicjatywie mieszkańców. By nie zakończyło się jedynie na budowie pomnika Krzywoustego, powołał zespół, który ma wypracować koncepcję zabudowy miasta różnymi formami małej architektury.

- Mogą to być postacie związane z miastem, przy których będzie można przysiąść na ławeczce, oraz niewielkie fontanny - mówi prezydent.
Marcin Zawiła, historyk i dyrektor Książnicy Karkonoskiej, proponuje ustawienie pomnika pisarzy książek podróżniczych, Aliny i Czesława Centkiewiczów. Przez kilka lat mieszkali oni w Jeleniej Górze.

- W nawiązaniu do ich pasji, ta rzeźba mogłaby przedstawiać pisarską parę trzymającą za ręce małego Eskimosa - proponuje Zawiła.

Idą repatrianci
Oryginalny pomysł na upiększenie Jeleniej Góry ma malarz Dariusz Miliński. Proponuje ustawienie grupy postaci repatriantów, którzy tuż po wojnie przyjeżdżają do Jeleniej Góry.
- Maszerowaliby z tobołami, z krową i innym majątkiem. Na ich twarzach odmalowywałoby się zdumienie ludzi, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do nowego miasta - tłumaczy. Projekt można rozwijać, ustawiając nowe postacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska