Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podręcznik wiedzy o Żydach jest gotowy

Edyta Tkacz
Dlaczego Żydzi są rozproszeni po całym świecie, co to jest diaspora, jak powstają uprzedzenia - uczniowie mogą się tego dowiedzieć z materiałów edukacyjnych na temat historii Żydów i antysemityzmu w Polsce.

Ministerstwo Edukacji chce, by trafiły do jak największej liczby szkół.

Materiały edukacyjne mają formę trzech zeszytów. Uczniowie poznają z nich historię Żydów i antysemityzmu w Europie do 1945 roku, a także problemy współczesnego antysemityzmu. Dowiadują się też, że nietolerancja wobec Żydów to jedna z form dyskryminacji. Kolorowe, ładnie wydane książeczki zawierają wiele zdjęć i reprodukcji obrazów. Są informacje o słynnych Żydach, odniesienia do filmów i literatury. Nie zabrakło pytań dla uczniów. Powinni na przykład umieć wyjaśnić, w jaki sposób Żydzi w Europie walczyli o równouprawnienie. Jest też trochę nauki hebrajskiego - np. można się nauczyć pisać swoje imię, używając liter hebrajskich.

Eksperci nie mają wątpliwości: trzeba uczyć dzieci i młodzież o Żydach i Holokauście. - Takie nauczanie jest jak najbardziej potrzebne - podkreśla dr Michał Galas z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Antysemityzm jest niestety ciągle obecny w Polsce. I to w wielu dziedzinach życia - od stadionów zaczynając, na polityce kończąc.

Zeszyty i poradnik dla nauczycieli zostały opracowane przez grono ekspertów z siedmiu krajów Europy: Chorwacji, Danii, Holandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Polski. W Polsce pracowało nad nimi Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Zeszyty zostały częściowo sfinansowane przez Ministerstwo Edukacji.

- I stanowią, decyzją ministra, materiały pomocnicze do nauczania w szkołach - informuje Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.
Zeszyty są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Materiały mogą być wykorzystywane na lekcjach wszystkich przedmiotów humanistycznych.

a stronie internetowej www.zydziwpolsce.edu.pl materiały są dostępne w formie elektronicznej. Nauczyciele mogą też tam sprawdzić, w jaki sposób zamówić pakiet zeszytów i gdzie znaleźć ich anglojęzyczną wersję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska