Finał PlusLigi: Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie ZDJĘCIA KIBICÓW i WYNIK Jastrzębianie obronili tytuł mistrzów Polski!

Tomasz Kuczyński
28.04.2024 r. Trzeci mecz finału PlusLigi: Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie. Tomasz Kawka
28 kwietnia 2024 roku rozegrany został trzeci, decydujący mecz finału PlusLigi, w którym Jastrzębski Węgiel wygrał z Aluronem CMC Wartą Zawiercie 3:1. To czwarty tytuł mistrzowski jastrzębian, którzy byli też najlepsi w poprzednim sezonie. Zobacz ZDJĘCIA z hali w Jastrzębiu-Zdroju.

Jastrzębski Węgiel - Aluron: Wielkie pretensje do sędziów po sobotnim meczu

Po dwóch meczach finału był remis 1:1. Jastrzębski Węgiel wygrał w środę w Zawierciu 3:0, a Aluron w sobotę pokonał jastrzębian w ich hali 3:1. Po tym drugim spotkaniu gospodarze mieli wielkie pretensje do sędziów o sytuacje w samej końcówce czwartego seta. Najpierw chodziło o odmowę czasu dla trenera Marcelo Mendeza, potem o sprawdzenie ustawienia Aluronu na boisku w ostatniej akcji. Doszło nawet do przepychanek, ale wynik seta 25:23 dla gości został utrzymany.

- Moim zdaniem najgorsze było zachowanie pana sędziego, który z uśmiechem na ustach stwierdził po prostu, że było w porządku - bez tego pierwiastka emocji i tego, że być może trzeba nagiąć przepisy w takim momencie i obejrzeć wideo - stwierdził w rozmowie z Polsatem Sport libero jastrzębian Jakub Popiwczak, który przepraszał za swoją ostrą reakcję wobec drugiego arbitra.

Zobacz ZDJĘCIA KIBICÓW oraz z trzeciego meczu finału PlusLigi: Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie, 28.04.2024 r.

- Faktycznie był błąd w ustawieniu i będą wyciągnięte konsekwencje wobec sędziów. Nie było natomiast żadnego oficjalnego protestu - powiedział prezes Polskiej Ligi Siatkówki Artur Popko, dodając, że osoby, których emocje poniosły zbyt mocno mogą spodziewać się kar dyscyplinarnych.

Jastrzębski Węgiel - Aluron: Gospodarze pewnie wygrali pierwszego seta

Jastrzębianie z impetem weszli w mecz i po asie Norberta Hubera prowadzili 10:6. Trener Aluronu Michał Winiarski zareagował czasem dla drużyny, co przyniosło efekt, bo było tylko 11:10. Jednak nakręcony głośnym dopingiem Jastrzębski Węgiel ponownie „odjechał”. Tomasz Fornal posłał asa na 19:13. Goście jeszcze się zerwali (21:18), ale końcówka seta należała do gospodarzy. Partię asem zakończył Jurij Gladyr - 25:19.

Jastrzębski Węgiel - Aluron: Set jak na karuzeli!

Zawiercianie stracili pewność siebie i na początku drugiego seta popełniali błędy, co wykorzystali miejscowi prowadząc 5:1. Trener Winiarski postanowił czasem na żądanie zatrzymać ten marsz. Kiedy Huber zablokował atak Karola Butryna było już 6:1. Przy wyniku 12:5 Butryna zmienił Daniel Gąsior. Gośce wrócili do gry serią zdobytych punktów z rzędu - 12:11. Jastrzębski Węgiel przerwał tę serię i miał 15:11. Po ataku w aut Fornala było już tylko 18:17. Do remisu 20:20 doprowadził asem Bartosz Kwolek i trener Marcelo Mendez wziął czas. Wkrótce było jednak 20:24 po asie Bartosza Kwolka! Jean Patry zepsuł zagrywkę i mieliśmy 1:1 w setach.

Jastrzębski Węgiel - Aluron: Obrońcy tytułu bliżej celu

W trzecim secie wynik oscylował wokół remisu aż Jastrzębski Węgiel zbudował przewagę 5 punktów - 16:11. Aluron zaczął odrabiać straty i atak Butryna oznaczał wynik 18:16. Trener Mendez widział, co się dzieje i porozmawiał z drużyną. Patry zaatakował za boczną linię i było 18:17. Gospodarze odskoczyli na 20:17. W odpowiedzi goście doprowadzili do wyrównania 21:21. Końcówka trzymała w napięciu, bo grano punkt za punkt. Przy pierwszym setbolu Butryn trafił w aut i skończyło się 25:23.

Jastrzębski Węgiel - Aluron: Jastrzębianie dokończyli dzieła

Gospodarze „poczuli krew”, doping w hali był tak głośny, że było jak w ulu, a Jastrzębski Węgiel szedł po złoto. Po asie Fornala było 8:4, po bloku Hubera na Butrynie - 15:9. Zawiercianie zniwelowali straty do trzech punktów (18:15), ale ekipa trenera Mendeza jeszcze przycisnęła - 21:16. Gościom brakowało sił, Kwolek miał coraz większe problemy. Pierwszy punkt mistrzowski był przy 24:17. Drugi został już wykorzystany, gdy Patryk Łaba zaatakował w aut!

MVP meczu został Jean Patry.

Siatkarze z Jastrzębia-Zdroju czwarty raz zostali mistrzami Polski. Wcześniej byli najlepsi w lidze w 2004, 2021 i 2023 roku. Zawiercianie pierwszy raz zagrali w finale i srebro mistrzostw Polski jest ich największym sukcesem (mieli do tej pory tylko brąz).

PlusLiga

Niedziela 28.04.2024, trzeci mecz finału: Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18)

Jastrzębski Węgiel: Toniutti, Patry, Gladyr, Fornal, Szymura, Huber, Popiwczak (libero) oraz Sclater, Macionczyk, Sedlacek.
Aluron: Kwolek, Zniszczoł, Tavares, Clevenot, Bieniek, Butryn, Perry (libero) oraz Gąsior, Łaba, Kozłowski.

Sobota 27.04.2024, drugi mecz finału: Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:27, 25:22, 19:25, 23:25)

Jastrzębski Węgiel: Fornal, Huber, Patry, Szymura, Gladyr, Toniutti, Popiwczak (libero) oraz Sclater, Macionczyk.
Aluron: Zniszczoł, Tavares, Kwolek, Bieniek, Butryn, Clevenot, Perry (libero) oraz Gąsior, Łaba, Rossard.

Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw): 2:1 dla Jastrzębskiego Węgla.

Drugi mecz 3. miejsce: Projekt Warszawa - Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (26:24, 29:27, 25:21)
Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw): 2:0 dla Projektu, który zdobył brązowy medal mistrzostw Polski.