Do Polski nadciąga groźna grypa z Europy Zachodniej

Maciej Stańczyk, Amelia Panuszko
Nadciąga epidemia grypy - alarmują eksperci Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych w Sztokholmie.

Wirus, powodujący ostre zakażenia układu oddechowego, szaleje w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii. W ciągu dwóch tygodni ma dotrzeć do Polski.

Tymczasem w całym kraju systematycznie rośnie liczba zachorowań. Tylko w pierwszym tygodniu stycznia Państwowy Zakład Higieny odnotował 6249 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Dla porównania: w ubiegłym roku w tym samym okresie chorowało 5592 Polaków. - Nie każdy przypadek jest odnotowany, więc chorych może być więcej. Do przychodni i szpitali wciąż zgłaszają się pacjenci z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi - mówi dr Katarzyna Mikulska, ekspert Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie w Warszawie.

- Może to być początek epidemii - ostrzega. Po cichu mówią już o tym lekarze z województwa zachodniopomorskiego. W ciągu zaledwie trzech ostatnich miesięcy zachorowało tam ponad trzy i pół tysiąca osób.

Do warszawskich przychodni tylko w styczniu zgłosiło się ponad 2,5 tys. chorych na grypę. Źle jest również w Łodzi, gdzie od kilku dni przychodnie notują więcej infekcji dróg oddechowych. - Od października zgłoszono nam 6299 zachorowań. Co trzeci chory to dziecko - mówi Alicja Michalak z łódzkiego sanepidu.

A to dopiero początek sezonu. Szczyt zachorowań na grypę co roku przypada w Polsce na przełomie lutego i marca. W tym roku może być ich więcej, tym bardziej że dane działającego przy Unii Europejskiej Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych mogą budzić niepokój.

Europę trawi właśnie wirus grypy A H3N2. W ubiegłym roku szczep ten wywołał ostrą epidemię w Stanach Zjednoczonych i na całym kontynencie amerykańskim. W tym sezonie wirus zaatakował Europę i rozwija się w zatrważającym tempie.

Trzy tygodnie temu na grypę zaczęli chorować Portugalczycy i mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Poszło błyskawicznie, bo tydzień później chorowali już m.in. Francuzi i Włosi. W pierwszym tygodniu stycznia grypa zaatakowała już całą Europę Zachodnią i Skandynawię. Wirus dotarł już do Niemiec i lada moment może pojawić się w Polsce.
"Doświadczenia z poprzednich epidemii wskazują, że wirus tej grypy powoduje zachorowania o cięższym przebiegu niż inne wirusy" - napisali autorzy raportu. A prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy dodaje: - Wirus co roku mutuje. Ten, który pojawił się teraz, jest bardziej zakaźny od pozostałych.

H3N2 powoduje m.in. ostre zakażenia układu oddechowego. Atakuje szeroką ławą - w Irlandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii liczba konsultacji lekarskich na przełomie roku była znacznie wyższa niż zarejestrowana w szczycie zachorowań podczas poprzednich dwóch sezonów zimowych. Można się przed nim skutecznie bronić szczepionką. Problem w tym, że Polacy niechętnie z niej korzystają. Powód: szczepionka kosztuje ok. 45 zł, a nie refunduje jej NFZ.

- Niektóre samorządy finansują akcje darmowych szczepień, ale nawet wtedy mieszkańcy z nich nie korzystają. Namawiamy do tego, zwłaszcza teraz, kiedy dochodzą do nas niepokojące informacje z Europy. Tylko tyle możemy zrobić - mówi Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Na 80 tys. pacjentów zapisanych do Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku w tym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się 2300 osób. To bardzo mało. Ale nie dziwi, skoro w zeszłym roku w całym kraju zaszczepił się raptem co dwudziesty Polak.

- Niewydolność nerek i serca czy słabszy słuch to mogą być powikłania po grypie. Gdybyśmy o szczepieniach myśleli wcześniej, moglibyśmy uniknąć kłopotów i obniżyć koszty leczenia - radzi prof. Lidia Brydak. I dodaje, że kto nie zaszczepił się przed sezonem, może to zrobić nawet teraz.

Współpraca: M.Torz, D.Pawlicka, A.Dunajska, M.Szrejner, M.Kałach, K.Piotrowiak, T.Kubik, E.Tkacz, N.Musiał

Wirus A H3N2

H3N2 to wirus typu A wywołujący światowe epidemie grypy. H3N2 nazywana też grypą Hongkong w latach 1968-1969 przyczyniła się do śmierci 1-4 mln ludzi. Jest jednym z dwóch wirusów grypy, który od lat 70. XX wieku dominuje na świecie. Każdego roku na rozpowszechnioną obecnie grypę choruje od 300 mln do 1 mld osób na świecie. Blisko pół miliona chorych umiera z powodu powikłań. H3N2 co roku mutuje. Dlatego naukowcy co rusz opracowują nowe szczepionki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl