MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika. Nie czekaj, wykonaj badania

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Nowotwór jajnika jest przez lekarzy uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu
Nowotwór jajnika jest przez lekarzy uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu archiwum gs24.pl
8 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika - jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, który rokrocznie zabija wiele kobiet, często bardzo młodych. Jest piątym co do częstości występowania nowotworem złośliwym u pań. Ale wcześnie wykryty może być uleczalny. Dlatego w przypadku tego typu nowotworów istotna jest profilaktyka i częste badania.

Nowotwór jajnika jest przez lekarzy uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu, bo wykrywany jest zwykle w ostatnim jego stadium, gdy możliwości walki o zdrowie pacjentki są mocno ograniczone. Dzieje się tak, bo chore przez wiele miesięcy nawet nie podejrzewają, że są w niebezpieczeństwie.

- Niestety rak jajnika bardzo często daje objawy dopiero wtedy, gdy jest w zaawansowanym stadium - mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, lekarz ginekolog. - To często nowotwór pierwotny diagnozowany dopiero w przypadku przerzutów do innego organu. Walka z nim jest bardzo trudna, stąd takie dni jak 8 maja mogą być motywacją do zapisania się na badania i do namawiania do czujności, ostrożności oraz pamiętania o swoim zdrowiu.

Na raka jajnika zapadają najczęściej kobiety w średnim wieku, ale należy pamiętać, że przydarza się również młodym kobietom.

- To przebiegły nowotwór złośliwy, w kierunku którego nie opracowano jeszcze w pełni skutecznego programu profilaktycznego - przyznaje Michał Bulsa. - Z uwagi na jego niecharakterystyczne objawy w zdecydowanej większości przypadków jest diagnozowany w późnym stadium zaawansowania. Jest to piąty pod względem zachorowalności oraz czwarty pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy u kobiet.

Szczyt zachorowalności przypada na 55-70 rok życia.

- Należy pamiętać że około 10-15 proc. raków jajnika ma podłoże genetyczne, dlatego w przypadku występowania w rodzinie nowotworów złośliwych piersi lub jajnika wskazane są badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA-1 i BRCA-2 - tłumaczy prezes Bulsa. - Regularne coroczne wizyty ginekologiczne z wykonaniem USG przezpochwowego są jedynym narzędziem w walce z tym nowotworem.

Specjaliści podkreślają, że tylko profilaktyka i szybko podjęte, skuteczne leczenie może dać pacjentkom szansę na podjęcie skutecznej walki z chorobą.

Narodowy Fundusz Zdrowia, z okazji przypadającego na środę Światowego Dnia Walki z Rakiem Jajnika, poświęca pierwszą w maju Środę z Profilaktyką (akcję edukacyjną) właśnie profilaktyce zdrowia kobiet.

- Nasze codzienne zachowania mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób - zapewnia Marta Siłakowska, młodszy specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ. - Będziemy o tym informować, polecać skuteczne rozwiązania i przypominać zalecenia ekspertów.

W Środę z Profilaktyką będzie można obejrzeć film na kanale Akademia NFZ, w którym na pytania: jak powstaje rak jajnika, kto w szczególności powinien być objęty diagnostyką i na co powinno się zwrócić uwagę, odpowiada dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, ginekologii i położnictwa, Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- W trosce o zdrowie, zachęcamy wszystkie Panie do korzystania z programów profilaktycznych - tłumaczy Marta Siłakowska. - W kalendarzu badań podpowiadamy, które badania, odpowiednio do wieku, warto wykonać i do jakiego lekarza się udać.
Każda kobieta po 25. urodzinach powinna regularnie robić cytologię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński