Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne miasteczko powstaje w Siewierzu

Magdalena Nowacka
Tak ma wyglądać, zaprojektowane już w szczegółach, ekologiczne miasteczko nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
Tak ma wyglądać, zaprojektowane już w szczegółach, ekologiczne miasteczko nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim Fot. Materiały TUP SA
Zakończyły się prace projektowe ekologicznego miasteczka, które ma powstać w Siewierzu w okolicy Zalewu Przeczycko-Siewierskiego.

Teraz firma TUP SA Spółka Chmielowskie, która pilotuje tę inwestycję, czeka na uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dojdzie do tego w ciągu najbliższych miesięcy, budowa pierwszego w Polsce miasta - ogrodu, jak mówią jego twórcy, ruszy jeszcze w tym roku.

W Siewierzu powstaje projekt niespotykany dotychczas w Polsce

Podobne miasteczka powstały na Florydzie oraz w hrabstwie Dorset, w Wielkiej Brytanii. Siewierskie obejmie powierzchnię 120 hektarów. Miasteczko ma być zabudowane niskimi kamieniczkami. Będzie składało się z części biznesowej, mieszkalnej i rekreacyjnej. Nad zalewem powstanie m.in. mały port i klub żeglarski. W centrum miasteczka będzie tradycyjny rynek, a przy nim kościół.

- Tworzymy projekt niespotykany dotychczas w Polsce. Chcemy postawić na jakość życia przyszłych mieszkańców, zbudować miasto w sposób przemyślany, które będzie przykładem dobrej urbanistyki, łączącej nowoczesność z tradycją i otoczeniem - mówi Robert Jacek Moritz, prezes Spółki Chmielowskie i giełdowej firmy inwestycyjnej TUP.

Dlaczego miasteczko będzie ekologiczne? Przy jego funkcjonowaniu inwestorzy postawili na pozyskiwanie tego, co daje natura. Energia będzie więc pobierana z kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i biopaliw. Natomiast woda deszczowa zostanie odprowadzona do własnej oczyszczalni biologicznej.

Budowa ekologicznego miasteczka potrwa 25 lat. Pierwszy etap inwestycji zostanie jednak ukończony już w 2012 roku. W jego ramach na obszarze o powierzchni około 44 hektarów powstanie 880 mieszkań, motel i hotel z największym na Śląsku kompleksem konferencyjnym, rynek oraz port dla żaglówek. Natomiast na około 70 tysiącach metrów kwadratowych położone będą budynki biurowe i placówki związane z handlem oraz usługami.

- Projekt ma być realizowany w formie sprzedaży poszczególnych działek, samodzielnych inwestycji spółki, jak i inwestycji we współpracy z firmami deweloperskimi i partnerami inwestycyjnymi. Rozważamy również możliwości skorzystania z dofinansowania ze środków unijnych. W tym momencie sprzedaż mieszkań, czy domów jeszcze nie jest prowadzona. Nie wykluczamy jednak, że już pod koniec tego roku rozpoczniemy sprzedaż działek zarówno deweloperom, jak i osobom prywatnym - mówi Piotr Wojtaszek z NBS Public Reltions TUP SA.

Jak zapewniono nas w siewierskim Urzędzie Miasta i Gminy plan zagospodarowania przestrzennego ma zostać przyjęty jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera