Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Guido przypomni o dramacie sprzed 50 lat

Maria Olecha
Krajowa Izba Pamięci o żołnierzach górnikach powstanie w zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido w Zabrzu. Będzie pierwszym w Polsce muzeum w całości poświęconym Batalionom Pracy.

Utworzenie izby pamięci to efekt czteroletnich starań członków katowickiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Turyści zobaczą na poziomie 170 metrów nie tylko makietę koszar, żołnierskie mundury, liczne dokumenty i zdjęcia, ale także prezentację multimedialną i film o losach żołnierzy. - Chcemy zainteresować i edukować zwłaszcza młodzież - mówią członkowie związku.

Żołnierze górnicy walczyli, aby izba powstała w Zabrzu, ponieważ w tym mieście było najwięcej kopalń na Śląsku. W ramach karnej służby w Batalionach Pracy przymusowo pracowało pod ziemią ponad 20 tysięcy żołnierzy. Byli tam kierowani za przekonania polityczne, jako wrogowie władzy ludowej. O tym bolesnym kawałku polskiej historii przypomina w mieście jedynie pamiątkowa tablica zawieszona na gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego.

Teraz to się zmieni i żołnierze zostaną odpowiednio uhonorowani. - W końcu się udało i będziemy mogli głośno powiedzieć o naszej historii, a nawet ją szerzej pokazać - mówi Jan Kamiński, członek związku. - Spodziewamy się, że dostaniemy pamiątki z różnych stron Polski i wystawimy je w izbie - dodaje.

Dawni żołnierze górnicy już w przyszłym tygodniu zaczną przygotowywać miejsce. Mają świadomość, że to już ostatni dzwonek. Nie wszyscy bowiem doczekają chwili otwarcia Krajowej Izby Pamięci. Na Śląsku żyje dziś tylko około 3 tysięcy dawnych żołnierzy z kilofami.

Dyrekcja kopalni Guido zaproponowała im salę o powierzchni około 42 m kw. na poziomie 170 m. Mogą ją dowolnie zagospodarować i zgłaszać swoje propozycje wystaw. Żołnierze chcą, żeby Krajowa Izba Pamięci była dobrze przygotowana w każdym detalu i ciekawa, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Wiedzą, że turystów, którzy będą zwiedzać zabytkową kopalnię, trzeba czymś zainteresować, aby przystanęli i zapoznali się z fragmentem polskiej historii.

- Dysponujemy naprawdę dużą liczbą materiałów o wartości historycznej. Rozpoczniemy od wybrania tych, które wystawimy pod ziemią. Potem zdecydujemy, co warto bardziej wyeksponować, co należałoby powiększyć i gdzie dokładnie ustawić - zapowiada Edmund Celoch, prezes oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników w Katowicach. - Na środkowej ścianie chcielibyśmy ustawić ekran do projekcji filmu - dodaje. A film o dawnych żołnierzach górnikach chce nakręcić Grażyna Herich, dziennikarka Telewizji Zabrze, która prywatnie interesuje się lokalną i regionalną historią.

- Chciałabym zrobić taki kilkuminutowy film, bo tym ludziom to się po prostu należy. Walczyli o wolną Polskę, sporo przeszli, a teraz chcą coś po sobie zostawić - tłumaczy Grażyna Herich. - Byłaby to opowieść o ich losach, może w połączeniu z muzyką? - zastanawia się dziennikarka.

Kiedy Krajowa Izba Pamięci zostanie otwarta?

- Wszystko zależy od samych zainteresowanych. Na pewno pomożemy im w przygotowaniu ekspozycji, jej zabezpieczeniu i konserwacji, a w merytorycznym opracowaniu pamiątek pomoc zaoferowało Muzeum Miejskie - mówi Leszek Żurek, p.o. dyrektora Guido.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!