Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia pomoże odbudować kawiarnię przemytników

Jacek Drost
Archiwalne zdjęcie kawiarni Avion, chętnie odwiedzanej przez cieszyniaków
Archiwalne zdjęcie kawiarni Avion, chętnie odwiedzanej przez cieszyniaków Zbiory Muzea Těšínska w Czeskim Cieszynie
Powstaje replika legendarnej kawiarni Avion, w której przed II wojną światową zbierała się cieszyńska śmietanka towarzyska i... przemytnicy. Budynek na brzegu Olzy, tuż przy wjeździe do Czeskiego Cieszyna, nawiązujący do słynnego lokalu, ma być atrakcją dla turystów i miejscem spotkań ludzi mieszkających po obu stronach granicy.

- Kawiarnia Avion była specyficzna - opowiada Irena Adamczyk, kierownik Działu Sztuki z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. - W okresie międzywojennym spotykała się w niej nie tylko śmietanka artystyczna, ale bywali w niej także przemytnicy. Wyjątkowe było nawet to, że gości obsługiwał czarnoskóry kelner.

Kawiarnia Avion została zbudowana w 1933 r. według projektu Vaclava Nekvasila. Wśród okolicznych XIX-wiecznych kamienic wyróżniała się modernistyczną bryłą. Należała do Rozalii Wiesner.

Historyk dr Janusz Spyra tak pisze pisze o kawiarni: "Ze względu na atrakcyjne położenie, doskonały widok na most i inne walory Avion szybko stał się jednym z najchętniej odwiedzanych lokali Czeskiego Cieszyna. Jednym z największych plusów lokalu był parkiet muzyczny ze stałą orkiestrą, a właściciel starał się o dodatkowe atrakcje, zapraszając na występy znanych artystów z większych ośrodków. Kawiarnia Avion była atrakcyjnym lokalem nie tylko dla amatorów tańca, ale także przemytników. W Avionie zawierano transakcje, potem zainteresowane strony obserwowały z lokalu albo z tarasu widokowego zatrudnionych szmuglerów, pilnując, by wszystko szło zgodnie z planem. Opłacone osoby po przejściu kontroli celnej dostarczały towar do umówionego pasera po drugiej stronie granicy" - pisze dr Spyra.

- Niestety, Avion przetrwał zaledwie kilka lat - dodaje Pavlina Badurowá z Muzea Těšínska w Czeskim Cieszynie, gdzie jest nawet ekspozycja poświęcona kawiarni.

Budynek został uszkodzony we wrześniu 1939 r. podczas wybuchu mostu głównego wysadzonego przez wycofujące się wojska polskie. Rozebrali go Niemcy.

Dzięki polsko-czeskiemu projektowi "Ciesz się Cieszynem - Ogród dwóch brzegów" powstanie jednak obiekt nawiązujący wyglądem do legendarnej kawiarni.

- Chcemy, żeby to był obiekt wielofunkcyjny - mówi Václav Laštůvka, sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński w Czeskim Cieszynie. - Takie miejsce do organizowania koncertów, wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi. I oczywiście, żeby można się było napić kawy patrząc na drugi brzeg Olzy. Laštůvka dodaje, że cały projekt zagospodarowania brzegów Olzy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie będzie kosztował ok. 4 mln euro (pieniądze daje Unia Europejska) i ma się zakończyć w 2011 r. Kawiarnia powinna powstać do końca tego roku. Na razie rozpoczęło się umacnianie brzegów Olzy po czeskiej stronie, co jest konieczne do wzniesienia budowli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!