18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne rękopisy w internecie

Redakcja
Monika Orzyszek zajmuje się wprowadzaniem do komputerów zbiorów Książnicy Cieszyńskiej
Monika Orzyszek zajmuje się wprowadzaniem do komputerów zbiorów Książnicy Cieszyńskiej fot. Łukasz Klimaniec
Tysiąc niezwykle cennych rękopisów pochodzących z Biblioteki ks. Leopolda Jana Szersznika, pozycje należące do kanonu dawnego piśmiennictwa historycznego oraz strony z 39 tytułów dawnej prasy cieszyńskiej będzie można obejrzeć i przeczytać w internecie. Książnica Cieszyńska zawarła porozumienie o współtworzeniu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (ŚBC).

- Każdy będzie mógł przejrzeć te pozycje bez wychodzenia z domu. A oryginały będą spoczywać bezpiecznie w magazynie. Nie będą tak często wykorzystywane, przez co nie zostaną narażone na niszczenie. Powietrze, światło, wilgoć, zwykłe przeniesienie książki przez klatkę schodową do czytelni, to wpływa na trwałość cennego oryginału - mówi Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy.

Cieszyn jest jedynym miastem na historycznym obszarze Śląska, w którym cenne zasoby gromadzone od średniowiecza przetrwały do czasów współczesnych w tak ogromnej ilości. W Książnicy Cieszyńskiej znajdują się 24 tysiące starych druków. Do dyspozycji Śląskiej Biblioteki Cyfrowej Książnica Cieszyńska przekaże 405 tysięcy stron!

W pierwszej kolejności zostaną przekazane zbiory prezentowane w trybie graficznym za pośrednictwem Cieszyńskiej Biblioteki Wirtualnej, która z powodzeniem funkcjonuje od 2003 roku.

- Jest tam prawie sto tytułów, kanon dawnego piśmiennictwa historycznego. To kolejne 13 tysięcy stron - podkreśla Szelong. Po przekazaniu tego zasobu Cieszyńska Biblioteka Wirtualna przestanie funkcjonować.

O przystąpienie do ŚBC wystąpiła Książnica. W trakcie negocjacji zostały ustalone warunki podpisania porozumienia. Książnicy Cieszyńskiej zależało, by w ŚBC zbiory z Cieszyna można było znaleźć nie tylko poprzez wpisanie tytułu, ale głównie przez bibliotekę, z której pochodzą.

- Dla nas to ważne, bo przed władzami i mieszkańcami możemy wylegitymować się z tego, co robimy. Pokazać jasno, że to są nasze książki. Każdy wtedy może zobaczyć, ile ich jest. Gdyby pozycje były utopione w morzu wszystkich zbiorów, trudno byłoby je znaleźć - tłumaczy Szelong.

Drukowane oraz rękopiśmiennicze materiały Książnicy metodą skanowania są właśnie wprowadzane do komputerów w postaci cyfrowej. Taką digitalizacją zajmuje się poznańska firma Digital Center, która skanuje zbiory w siedzibie Książnicy.

- Używamy bezdotykowego urządzenia do digitalizacji zbiorów zszytych i oprawnych. Najłatwiej skanuje się czasopisma oprawne. Ale zdarzają się zbiory np. z poszarpanymi kartkami. Wtedy pracy jest więcej, bo każdą kartkę trzeba odpowiednio przygotować - tłumaczy Monika Orzyszek z cieszyńskiego oddziału Digital Center.

Pliki ze zbiorami nim trafią do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej zostaną zweryfikowane przez pracowników Książnicy.

Bogatszy zbiór

To wielkie wydarzenie, że zbiory Książnicy Cieszyńskiej znajdą się w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej - mówi prof. Jan Malicki.

Dyrektor Biblioteki Śląskiej zwraca uwagę, że Książnica Cieszyńska jest placówką, która posiada cenne i unikatowe pozycje rękopiśmiennicze. Udostępnienie ich Śląskiej Bibliotece Cyfrowej znacznie wzbogaci starodrukowy i rękopiśmienniczy zbiór.

- Dobrze, że Książnica znalazła się u nas. ŚBC zyskała dzięki temu inny wymiar. To wielkie wydarzenie dla Katowic i Cieszyna, gest jedności Śląska - uważa prof. Malicki.

Prócz rękopisów Książnica udostępni tytuły dawnej prasy cieszyńskiej, między innymi "Gwiazdkę Cieszyńską" i "Głos Ludu Śląskiego". Będzie można je przejrzeć na: www.sbc.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!