18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zdobyło ponad 200 tysięcy złotych na renowacje

Jacek Drost
Jacek Drost
Kilka cennych cieszyńskich zabytków udało się w ostatnim czasie poddać konserwacji. Gdyby nie pieniądze zdobyte przez muzealników, którzy pisali projekty do resortu kultury czy wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeszcze długo musiałyby czekać na renowację.

- To był udany rok, choć potrzeby są ogromne. Cieszy zwłaszcza to, że pieniądze pozyskaliśmy z zewnątrz, bo my takimi sumami nie dysponujemy - zaznacza Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Dawny blask odzyskała tzw. sala chińska, znajdująca się na drugim piętrze Pałacu Larischów, gdzie mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Za 130 tys. zł od wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach udało się odnowić w niej cenne malowidła, datowane na przełom XVIII i XIX wieku.

- Są niezwykle ważne, gdyż są przykładem malarstwa prowincjonalnego, którego niewiele się już zachowało - podkreśla dyrektor Dembiniok.

Irena Adamczyk, kierownik Działu Sztuki cieszyńskiego muzeum, również nie kryje zadowolenia.

- Sala chińska była najbardziej zniszczona, niektóre fragmenty malowideł nieodwracalnie. Szukaliśmy jakiegoś ich graficznego pierwowzoru, ale bezskutecznie. Nawet konserwatorzy nie mogli odczytać, co kryły pierwotne warstwy farby. Jednak ile się dało, to tyle malunków zrekonstruowaliśmy. Teraz na ścianach można zobaczyć piękne smoki, chińską architekturę i ornamentykę - opowiada Adamczyk.

To nie jedyna "perełka", która kusi kolorami. Od niedawna inaczej wyglądają również trzy cenne epitafia namalowane na drewnie.

- Są ważne dla miasta i regionu nie tylko ze względu na swoje walory artystyczne, ale także historyczne. Dotyczą trzech konkretnych osób, które żyły na Śląsku Cieszyńskim. Wcześniej były w cieszyńskich kościołach. Później trafiły do nas - podkreśla Adamczyk.

Najstarsze epitafium - Adama Reisa - datowane jest na koniec XVI wieku.

Kolejne dwa to Joachima Bludowskiego z około 1620 r. oraz Jana Żywieckiego, datowane na około 1612 rok.

- Oba epitafia zostały poddane konserwacji w latach 60. ubiegłego wieku. Z tego powodu obecne ich odnowienie było znacznie trudniejsze - zaznacza Adamczyk.

Konserwatorzy musieli bowiem dotrzeć do pierwotnych warstw farby, zmagać się z nie do końca fachowymi przemalowaniami, starali się przywrócić zabytkom pierwotne kolory, co nie było takie proste, bo nie ma już m.in. farb jakich kiedyś używano. Jednak efekty ich pracy są imponujące.

Warto także zwrócić uwagę na inne odnowione eksponaty "Ofiarowanie Izaaka" z około 1590 roku oraz Matkę Boską i św. Elżbietę z Jezusem i św. Janem Chrzcicielem z końca XVII wieku. A także gigantycznych rozmiarów mapę Królestwa Czech, która powstała w 1720 roku w Augsburgu.

Pieniądze na renowacje pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Gotyk i renesans na Śląsku Cieszyńskim" (60 tys. zł), z puli Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (130 tys. zł), projektu "Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego" dofinansowanego m.in. przez Funduszu Promocji Kultury (25 tys. zł) i prywatnego sponsora Michała Bożka.

- Dobrze, że udało się zdobyć te pieniądze. Zwłaszcza, że od prywatnych sponsorów coraz trudniej otrzymać wsparcie. Firmy mają swoje siedziby poza Cieszynem. Dla wielu z nich jesteśmy prowincjonalną placówką, chociaż nasze zbiory są ponad regionalne - mówi dyrektor Dembiniok.

Wszystkie odnowione eksponaty można oglądać w tzw. sali rzymskiej do końca stycznia przyszłego roku.

Warto wiedzieć

W ramach muzeum funkcjonują działy archeologii, historii, sztuki, techniki, etnografii i fotografii. W muzeum znalazły miejsce zbiory Generalnego Wikariatu w Cieszynie, Muzeum Szkolnego Macierzy z Orłowej, część kolekcji Brunona Konczakowskiego. Kontakt z placówką tel./fax. 033-851-29-33.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!