Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew można już nawet odwiedzić wirtualnie

Sebastian Reńca
Mikołaj Dziewiatowski z proboszczem prawosławnej parafii Sergiuszem Dziewiatowskim
Mikołaj Dziewiatowski z proboszczem prawosławnej parafii Sergiuszem Dziewiatowskim fot. sebastian reńca
Jedyna w Zagłębiu 120-letnia prawosławna cerkiew pod wezwaniem Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu, doczekała się swojej strony internetowej.

Witryna www.sosnowiec.cerkiew.pl powstała dzięki stowarzyszeniu Instytut Dialogu Społecznego, które chce promować i przypominać o wielokulturowości przedwojennego Sosnowca. Prace nad tworzeniem strony dofinansował urząd miejski.

- Podstawowym celem jaki nam przyświecał, było rozpropagowanie informacji o cerkwi i prawosławiu. Okazuje się, że nie wszyscy wiedzą nawet jaki to budynek stoi przy ulicy Kilińskiego. Sam się o tym przekonałem, prowadząc na pobliskiej uczelni zajęcia ze studentami. Większość z nich nie wie nic o cerkwi, choć mijają ją po drodze - mówi Mikołaj Dziewiatowski z Instytutu Dialogu Społecznego.

Sosnowiecka parafia prawosławna obejmuje zasięgiem bardzo rozległy teren, aglomerację śląską, Ziemię Rybnicką, Śląsk Cieszyński i wschodnią Opolszczyznę.

- Trzeba iść z postępem. Internet jest świetnym medium, dzięki któremu można przekazywać informacje o naszej cerkwi, działalności, mszach świętych czy możliwości zwiedzenia świątyni - podkreśla ksiądz Sergiusz Dziewiatowski, proboszcz prawosławnej parafii.

Strona internetowa, to nie jedyny pomysł Instytutu Dialogu Społecznego. Przy cerkwi pojawią się też tablice informujące o prawosławiu i sosnowieckiej świątyni.

- Poprzez naszą stronę apelujemy również do mieszkańców Sosnowca i innych miast o przekazywanie wszelkich informacji dotyczących prawosławia w Sosnowcu. Jeszcze przed ostatnią wojną, w tym wielokulturowym mieście, były jeszcze dwie cerkwie, świętego Mikołaja Cudotwórcy i świętego Aleksandra Newskiego - mówi Mikołaj Dziewiatowski, syn proboszcza.

Instytut poszukuje archiwalnych zdjęć, planów oraz dokumentów związanych z prawosławiem na tym terenie.

Cerkiew pod wezwaniem Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii dołączyła do wielu parafii katolickich sosnowieckiej diecezji, które już znajdują się w internecie. Tylko w ostatnim miesiącu w sieci pojawiły się dwie nowe parafie: św. Barbary i św. Franciszka. Strony tworzą nie tylko księża, ale też parafianie. Można tam znaleźć informacje z życia parafii i Kościoła.

Ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej, przyznaje, że działalność Kościoła w internecie ma nie tylko formę informacyjną, ale również ewangelizacyjną.

- Jeszcze kilka lat temu księża w różnych parafiach drukowali gazetki. Były składane na domowych komputerach, a następnie kopiowane na kserokopiarkach. Ukazywały się raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Internet daje o wiele większe możliwości - mówi ks. Kwiecień.

Dziennie na stronę diecezji sosnowieckiej www.diecezja.sosnowiec.pl wchodzi około 1500 osób.

Adresy internetowe niektórych parafii

W całej diecezji sosnowieckiej jest ponad 160 parafii. Według danych diecezji, około 40 z nich ma już swoją stronę internetową.

Jednymi z ostatnich, które dołączyły do grona wirtualnych parafii dwie są z Sosnowca (św. Barbary i św. Franciszka). Również niedawno w sieci znalazła się czeladzka parafia św. Archaniołów. Strony mają też dąbrowskie parafie (np.: sanktuarium św. Antoniego), jaworznickie. i olkuskie .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!