Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata nie tylko o węglu

Magdalena Buchalska
Już w sierpniu z odkrywki Szczerców zostaną wydobyte pierwsze tony węgla
Już w sierpniu z odkrywki Szczerców zostaną wydobyte pierwsze tony węgla fot. Magdalena Buchalska
O sytuacji polskiego górnictwa, ale też i o wyzwaniach, które stoją przed górnictwem i energetyką, dyskutują od dziś w Bełchatowie specjaliści. Rozpoczął się tam właśnie szósty, międzynarodowy kongres pod hasłem "Węgiel brunatny i energia - środowisko - przyszłość".

- Wyzwania, które stoją przed branżą, dotyczące między innymi obniżenia emisji dwutlenku węgla, wymuszą na nas pewne obostrzenia - mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE KWB Bełchatów SA, szef komitetu organizacyjnego. - Stawia to przed nami nowe zadania, m.in. w zakresie wychwytywania i składowania CO2.

Do sprostania tym wyzwaniom bełchatowska elektrownia już się zaangażowała. Będzie przygotowywała pilotażową instalację, która wychwyci i zmagazynuje dwutlenek węgla. - Rozwiązania, które już przyjęto, wymagają jednak pogłębionych analiz - uważa Jacek Kaczorowski.

Instalacja musi być przygotowana do 2015 roku. Bełchatowska elektrownia otrzymała na ten cel 180 mln euro z Unii Europejskiej. Musi je wydać jednak już do 2010 roku.

"Wyzwania stojące przed branżą wymuszą na nas obostrzenia"

- Dużą część tych pieniędzy chcemy przeznaczyć na badania geologiczne, by znaleźć najlepsze miejsce do magazynowania CO2. Ważną kwestią jest też jego monitorowanie - mówi Krzysztof Domagała, prezes PGE Elektrowni Bełchatów SA. - Nawet Ministerstwo Środowisko włączyło się w ten projekt.

Dziś przedstawiciele elektrowni wygłoszą referat pt. "Działania PGE Elektrowni Bełchatów SA w kontekście rozwoju czystych technologii węglowych. Instalacja demonstracyjna CCS".

Nie tylko jednak dwutlenek węgla spędza sen z oczu górnikom i energetykom. - Wyzwanie to też zabezpieczenie polskich złóż przed zabudową infrastrukturalną - mówi prezes Kaczorowski.

Dlatego przedstawiciele branży angażują się w działania związane z tworzeniem krajowego planu zagospodarowania przestrzennego, który później będzie miał przełożenie na plany wojewódzkie oraz gminne.

- Złoża muszą się tam znaleźć - podkreśla Kaczorowski - by miał charakter złóż strategicznych i chronionych.

Dla Bełchatowa istotne jest teraz złoże Złoczew, oddalone ok. 50 km od Bełchatowa. Kopalnia czynić będzie wkrótce starania o koncesję na prace geologiczne w tym rejonie. Bo, że będą eksploatować tam węgiel, to raczej pewne. Złoczewski węgiel mógłby trafić do bełchatowskiej elektrowni za jakieś 20 lat.

Kongres otworzy referatem, o tematyce takiej jak hasło całej konferencji, prezes Jacek Kaczorowski. Także w poniedziałek zaplanowano dyskusję o strategii rozwoju branży węgla brunatnego w Polsce w pierwszej połowie XXI wieku.

Kongres potrwa do środy. Towarzyszyć mu będzie wystawa branżowa. Organizatorem jest między innymi Polska Grupa Energetyczna, bełchatowska kopalnia, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz wydziały górnictwa AGH w Krakowie.

Patronat nad kongresem objął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki