Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratunek murom

Wiesław Pierzchała
Ściana starej fabryki z pnączami roślin tworzy klimat tajemniczego og
Ściana starej fabryki z pnączami roślin tworzy klimat tajemniczego og fot. Paweł Nowak
Instytut Europejski w Łodzi alarmuje, że wkrótce zostanie rozebrany kolejny stary budynek związany z historią miasta. Jest to obiekt pofabryczny z wieżą przy ul. Sienkiewicza 171, należący do firmy budowlanej SGJ Baltis ze Szczecina.

Instytut mieści się w zabytkowym pałacu Wilhelma Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej 262. Za rezydencją aż do ul. Sienkiewicza rozciąga się wspaniały ogród, z którym sąsiaduje wspomniany budynek pofabryczny.

- Mur fabryczny w granicy północnej ogrodu był zawsze - zaznacza Kazimierz Sobotka, dyrektor generalny Instytutu Europejskiego. - Obsadzony pnączami tworzył klimat ogrodu. Naszym zdaniem, należy utrzymać istniejący sposób wydzielenia północnej granicy ogrodu.

Tak się raczej nie stanie, bowiem pracownicy instytutu dowiedzieli się, że właściciel sąsiedniej nieruchomości planuje rozebrać mury pofabryczne stanowiące zamknięcie i zabezpieczenie ogrodu od strony północnej.

- Nie możemy się zgodzić, aby ogród całkowicie utracił to zabezpieczenie - podkreśla Kazimierz Sobotka. - Domagamy się więc pozostawienia przylegających do naszego ogrodu ścian wyburzanych budynków, przynajmniej do wysokości trzech metrów.

Nieruchomość przy ul. Sienkiewicza ma około 1 ha. Budynek pofabryczny, dobudówki i duży dziedziniec. Jeszcze niedawno swoje siedziby miały tam firmy handlujące meblami biurowymi, częściami do maszyn, reklamami, ale - jako najemcy - wyprowadziły się. Pustych murów pilnuje ochroniarz z firmy wynajętej przez Baltis. O właścicielu nieruchomości nic nie wie.

A jest nim firma, która w Łodzi buduje kompleks mieszkaniowy Barciński Park przy ul. Tylnej. Kosztem 420 mln zł mają tam powstać 283 luksusowe mieszkania. M.in. pod lofty zostanie odnowiona dawna przędzalnia.

Czy podobne plany inwestor ma wobec działki przy ul. Sienkiewicza 171? Niestety, nie udało nam się na razie dowiedzieć, gdyż - jak nas poinformowała Marta Jaroń z firmy Baltis - wczoraj dyrektorzy byli zajęci i nikt nie mógł udzielić informacji.

Spółka Dąbrówka, której dyrektorem był Maurycy Poznański, w 1896 roku kupiła nieruchomość od Henryka Birnbauma razem z kamienicą przy ul. Piotrkowskiej 258. Potem zbudowała fabrykę, która - według instytutu - ma być rozebrana. Ze zgodą raczej nie będzie kłopotów, gdyż obiekt nie jest w ewidencji zabytków.

Wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski powiedział nam, że najpierw musi zapoznać się z sytuacją i dopiero wtedy odpowie na apel o ratowanie starej fabryki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki