Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajkowy sweter Wałęsy trafi do muzeum

Jarosław Zalesiński
Od wczoraj jesteśmy o krok bliżej do stworzenia w Gdańsku Muzeum Solidarności. Europejskie Centrum Solidarności rozstrzygnęło konkurs na koncepcję scenariusza stałej wystawy w przyszłej siedzibie ECS.

Sąd konkursowy, któremu przewodniczył mecenas Jacek Taylor, za najlepszą spośród czterech nadesłanych ofert uznało koncepcję opracowaną przez warszawską firmę Media Kontakt.

- Ta koncepcja bardzo dobrze nazywa cele przyszłej wystawy - zachwalał opracowanie członek konkursowego sądu Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta. - Dobrze jest też w niej przedstawiona relacja między wydarzeniami lat 1970-1989 w kraju i za granicą. Ta wizja będzie działała i na emocje, i na wyobraźnię.

- Bardzo podoba mi się w niej - dodał historyk prof. Andrzej Paczkowski - że rozpoczyna przedstawianie wydarzeń od Sierpnia 1980 roku, a potem dopiero powraca do wcześniejszych wydarzeń. - Specjalną przestrzeń w tej koncepcji przyznano niezależnemu obiegowi kultury - zwracał uwagę Arkadiusz Rybicki, uczestnik Sierpnia, poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister kultury.

Firma Media Kontakt została założona przez Mirosława Chojeckiego, działacza opozycji demokratycznej, który w 1982 roku utworzył w Paryżu Wydawnictwo Kontakt. Firma ma w swoim dorobku m.in. ponad 250 filmów dokumentalnych, z których wiele dotyczyło historii Solidarności. Zwycięstwo w konkursie ECS to dla Media Kontakt nie tylko prestiż, ale i 50 tys. zł na koncie. O 5 tys. zł wzbogaci się prowadzony przez Łukasza Kamińskiego zespół, uhonorowany w konkursie wyróżnieniem.

- Bardzo ciekawy był w tej koncepcji - mówił mecenas Jacek Taylor - pomysł wirtualnego świadka historii, oprowadzającego po wystawie.

Rozstrzygnięty wczoraj konkurs dotyczył tylko koncepcji scenariusza wystawy. - Wybraliśmy libretto, a teraz trzeba je będzie rozpisać na instrumenty - obrazowo tłumaczył ojciec Maciej Zięba, dyrektor ECS. Ze zwycięską firmą ECS chce jeszcze negocjować pewne szczegóły projektu, potem zaś centrum ogłosi konkurs na scenografię wystawy. Stanie się to może jeszcze w sierpniu, najdalej we wrześniu.

Dzięki przyjazdowi do Gdańska członków sądu konkursowego przyszła kolekcja wzbogaciła się od razu o kolejne eksponaty. Na apel ojca Zięby Zbigniew Gluza przywiózł i podarował pierścionek z 1982 roku, jako przykład tworzonej wówczas patriotycznej biżuterii. Prof. Paczkowski podarował ECS swoje pamiątki z I Zjadu "Solidarności" w 1981 roku.

W ramach trwającego od 14 sierpnia Festiwalu Solidarności ECS w najbliższym czasie prowadzić będzie publiczną zbiórkę patriotycznych pamiątek. Lech Wałęsa obiecał już m.in. sweter, w którym strajkował w 1980 roku. Zbiórka pamiątek będzie prowadzona w najbliższą niedzielę, w godz. 12.00-18.00, przy pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku, w Sopocie przy kościele św. Jerzego oraz w Gdyni przy pomniku Ofiar Grudnia 70. W tych trzech punktach zostaną rozstawione specjalne namioty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki