Tczew: XIX Uliczny Bieg Sambora

Zbigniew Brucki
Zbigniew Tocha ze Skórcza w biegu głównym zajął 96. miejsce, w kategorii 50-59 lat był 13 Z. Brucki
Tczewskimi ulicami biegli po triumf i... kasę. Medalista ME zdystansował wszystkich rywali

W Tczewie ponad 400 osób rywalizowało w dorocznym, tym razem XIX Ulicznym Biegu Sambora. Trasę biegnącą ulicami Starego Miasta i osiedla Czyżykowo, z metą na Stadionie Miejskim, najszybciej pokonał Arkadiusz Gardzielewski ze Śląska Wrocław. 23-letni wychowanek trenera Eugeniusza Markowicza z Sambora Tczew za plecami pozostawił plejadę utytułowanych biegaczy.

Trzykrotny medalista mistrzostw Europy w drużynowych biegach przełajowych (złoto w 2005 r., brąz w 2006, i srebro w 2007) oraz wielokrotny w MP, już w połowie dystansu uzyskał nad najgroźniejszymi rywalami kilkadziesiąt metrów przewagi i ostatecznie niezagrożony zwyciężył. Drugi na metę wpadł triumfator poprzedniego Biegu Sambora, Bartosz Mazerski (Zantyr Sztum), uzyskując rezultat o pięć sekund gorszy od Gardzie- lewskiego, który liczącą ponad 6 km trasę pokonał w 17:31 min. Następni na mecie meldowali się po kilkudziesięciu sekundach. Trzeci był Karol Rzeszewicz z Kłosowa, czwarty Ukrainiec Sergiej Marchuk, piąty Leszek Zblewski z Remusa Kościerzyna, a szósty Piotr Pobłocki z Lęborka.

Wśród pań najlepsza była Ukrainka Tatiana Gamera-Shmyrko (20:30). Na drugiej pozycji rywalizację ukończyła Wioletta Kryza (Granty), która w tczewskim biegu zwyciężała już niejednokrotnie. Trzecia była Maria Maj-Roksz z Wejhe-rowa przed Martą Barcewicz z Bisztynka, Angeliną Przygódzką z Olsztyna i Moniką Wirkus z Wejherowa. Bieg główny ukończyło 157 osób.

- Choć jestem z tych stron, to dopiero teraz udało mi się po raz pierwszy wystartować w głównym biegu - powiedział nam na mecie Arkadiusz Gar-dzielewski, pochodzący z Rzeżęcina w gm. Morzeszczyn. - Zawsze coś stawało na przeszkodzie, a to zgrupowanie kadry, to znów inne zawody... Oczywiście bardzo się cieszę. Fajnie jest zwyciężyć, że tak powiem na własnych śmieciach, gdzie, jak zdążyłem zauważyć, wielu mnie jeszcze pamięta.

Wcześniej, w tzw. Małym Biegu Sambora, rywalizowali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów, w sumie ok. 250 osób. Oni mieli do pokonania dystans 1000 m. Na najlepszych we wszystkich kategoriach czekały nagrody, a dla tych z czołówki w biegu głównym, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet - również pieniężne.