18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa Brama Wyżynna

Jacek Sieński
Brama Wyżynna ma być odrestaurowana i przebudowana na centrum informacji turystycznej
Brama Wyżynna ma być odrestaurowana i przebudowana na centrum informacji turystycznej Przemek Świderski
Jest szansa na dokończenie restauracji i zagospodarowanie Bramy Wyżynnej, jednego z najcenniejszych gdańskich zabytków architektury obronnej. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, do którego od roku 2003 należy brama, wystąpiło do władz samorządowych województwa pomorskiego z wnioskiem o dofinansowanie prac konserwatorskich z Regionalnego Programu Operacyjnego, z funduszy Unii Europejskiej.

- Wnioski o dofinansowanie projektów RPO, w tym nasz, będą rozpatrzone na drodze konkursu, w czerwcu - zaznacza Mariusz Lewandowski, dyrektor ds. ekonomicznych MHMG. - O pieniądze wystąpiliśmy wspólnie z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Jeżeli uda się nam wygrać konkurs, na rewaloryzację bramy powinniśmy otrzymać około 4 milionów złotych, co stanowi 75 procent kosztów inwestycji. Resztę zadeklarowało dołożyć miasto. Uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy unijnych umożliwiłoby nam przeprowadzenie przetargu na wykonawcę jeszcze w tym roku. Prace zaczęłyby się w 2010 roku.

5 mln zł - tyle ma kosztować renowacja i przebudowa Bramy Wyżynnej na centrum informacyjne

Brama zostanie nie tylko odrestaurowana, ale i przebudowana na siedzibę Centrum Informacji Turystycznej Regionalnej i Miejskiej, co przewiduje projekt wojewódzkich władz samorządowych "Zintegrowany system informacji turystycznej województwa pomorskiego". Muzeum będzie użytkować centrum, wspólnie z Gdańską Organizacją Turystyczną i Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną. Pozwoli ono na promowanie turystyczne Pomorza, Gdańska oraz na specjalnym stoisku - Ratusza Głównomiejskiego, siedziby muzeum i jego oddziałów, którymi są Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia (Wieża Więzienna i Katownia) czy Twierdza Wisłoujście.

Gotowy jest już projekt centrum, uzgodniony z wojewódzkimi służbami konserwatorskimi. W dokumentacji określony jest zakres prac renowacyjnych i budowlanych, na podstawie wykonanych w poprzednich latach badań archeologicznych, historyczno -architektonicznych i ekspertyz konstrukcyjnych. Zbadano także wpływ drgań gruntu, wywoływanych przez samochody, na konstrukcję bramy.

Dyrektor Lewandowski wyjaśnia, że rezultatem renowacji bramy ma być przywrócenie jej historycznego wyglądu i walorów estetycznych oraz dostosowanie do funkcji centrum informacyjnego. Przejście bramne zostanie przeszklone z obu stron, a wewnętrzne ścianki działowe będą usunięte. W efekcie powstanie przestronna hala operacyjna centrum z antresolą. Na poddaszu znajdować się będą pomieszczenia magazynowe i biurowe.

W 1996 roku, na zlecenie miasta, wykonano badania kamiennych elewacji bramy i pierwszy etap ich restauracji. Teraz należy prace te doprowadzić do końca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki