Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz pod szkłem

Jacek Sieński
Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku będzie zadaszony szklaną taflą
Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku będzie zadaszony szklaną taflą Materiały prasowe
Tafla, złożona z 80 okien, wykonanych z grubego, hartowanego szkła i osadzonych w stalowej, ramowej konstrukcji, osłoni od góry wewnętrzny dziedziniec gdańskiego Ratusza Głównego Miasta.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, którego centralną siedzibę stanowi ratusz, rozstrzygnęło właśnie przetarg na wykonawcę przezroczystej osłony. Wygrała firma Ekoinbud z Gdańska, proponując cenę około 900 tys. zł, równo o połowę mniejszą niż inni uczestnicy przetargu.

- Zakres prac obejmie zaprojektowanie i zbudowanie zadaszenia ratuszowego dziedzińca - wyjaśnia Mariusz Lewandowski, zastępca dyrektora ds. finansowych MHMG. - Firma ta posiada duże doświadczenie w restauracji i odbudowie obiektów zabytkowych oraz referencje, co gwarantuje, że mimo niższej ceny może należycie wykonać i zamontować szklany dach. Przed zadaszeniem elewacje dziedzińca zostaną oczyszczone i zabezpieczone.

Na wykonanie konserwacji fasad muzeum ogłosi oddzielny przetarg. Montaż zadaszenia i prace renowacyjne mają być zakończone 30 września. Na razie we wnętrzach budynku ratusza prowadzona jest wymiana instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej, alarmowej i ciepłowniczej. - Stare instalacje były zużyte i szwankowały - przyznaje Lewandowski. - Nie mogliśmy dopuścić do zagrożenia, jakie już stwarzały.
Efektem zadaszenia ratuszowego dziedzińca będzie powstanie wielkiej hali ze szklanym sufitem. Będzie miała ona, jak zapewniają w muzeum, uniwersalne przeznaczenie. Powierzchnia nowego wnętrza wyniesie 114 m kw., a program jego zagospodarowania przewiduje organizowanie w niej wystaw, koncertów, konferencji czy zajęć edukacyjnych.
Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG, nie ukrywa, że zadaszenie będzie też skutecznie chronić gotyckie i renesansowe fasady dziedzińca przed zawilgoceniem i niszczeniem, a także przed inwazją gołębi, zanieczyszczających gdańskie zabytki.

Służby muzealne nie będą musiały nieustannie zajmować się zmywaniem posadzki dziedzińca. Gdańsk zyska więc nowe, duże pomieszczenie reprezentacyjne.
Podobne hale, dzięki szklanym taflom nad dziedzińcami, powstały już na Politechnice Gdańskiej, w ratuszu toruńskim i w wielu historycznych budowlach na świecie.
Projektanci, którzy stworzyli koncepcję zadaszenia, założyli, że jego forma powinna być wytonowana i w sposób naturalny odbierana przez osoby przebywające na dziedzińcu. Nie może także kontrastować z zabytkowymi fasadami.

Zadaszenie nie naruszy istniejącej konstrukcji budowlanej. Kształt tafli musi też uwzględniać ewentualny nacisk pokrywy śnieżnej zimą i jej usytuowanie między gotycką ścianą pionową i dachami części renesansowej. Specjalna instalacja ogrzewająca nie będzie zaś dopuszczać do nawarstwiania się śniegu i lodu. Prostokątne okna, zamocowane w ramie nośnej zadaszenia, wykonane zostaną z samozmywalnego szkła, odpornego również na działanie wysokich temperatur i nie- przepuszczającego promieni ultrafioletowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki