Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacja po odlocie nietoperzy

Jacek Sieński
(Od lewej) Odrestaurowany Bastion Artyleryjski oraz przeznaczone do renowacji mur Fosbrei i Bastion Panna Wodna w Forcie Carre Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
(Od lewej) Odrestaurowany Bastion Artyleryjski oraz przeznaczone do renowacji mur Fosbrei i Bastion Panna Wodna w Forcie Carre Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku Grzegorz Pachla
Gdy tylko nietoperze opuszczą Twierdzę Wisłoujście, pod koniec marca 2009 roku będą mogły się tam rozpocząć kolejne prace konserwatorskie. Robót w twierdzy nie można zacząć wcześniej, ponieważ jej kazamaty są siedliskiem będących pod ścisłą ochroną tych latających ssaków. Nietoperze odlecą po przezimowaniu i w marcu będą mogły wkroczyć do twierdzy ekipy budowlane i konserwatorzy.

A w połowie przyszłego roku, mimo trwających prac remontowych, twierdza ma być udostępniona do zwiedzania.

Roboty renowacyjne obejmą zabezpieczenie i odnowienie murów Fosbrei i kurtynowych, znajdujących się między bastionami Fortu Carre. Będą one kosztowały prawie 6 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dofinansowane z funduszy norweskich. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska jeszcze w tym roku ogłosi przetarg na wykonawcę prac.

- Rozstrzygnęliśmy już przetarg na kierownika robót konserwatorskich i hydrotechnicznych w twierdzy, mamy pieniądze i gotową dokumentację przetargową, umożliwiającą szybki wybór wykonawcy - zaznacza Mariusz Lewandowski, dyrektor ds. ekonomicznych MHMG. - Nasz projekt "Prace ratownicze Twierdzy Wisłoujście - unikatowej fortecy w skali światowej" przewiduje przede wszystkim wzmocnienie i przywrócenie historycznego wyglądu zagrożonym zawaleniem murom kurtynowym Fortu Carre, od strony kanału portowego i fos. Najtrudniejsza będzie odbudowa umocnienia podwodnej części ich fundamentów, wspartych na naruszonej konstrukcji drewniano-kamiennej. Aby je chronić przed naporem fal, a zimą - lodów, prądami i zmiennym poziomem wody w kanale portowym, ułożyć trzeba przy nich gabiony, stalowe kosze wypełnione głazami. Dlatego też firma lub konsorcjum firm, które wybierzemy, musi mieć także doświadczenie i wykazać się osiągnięciami w robotach hydrotechnicznych.

Gdańskie muzeum wystąpiło już do władz samorządowych województwa pomorskiego z wnioskiem o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej restauracji następnego fragmenty twierdzy - Bastionu Furta Wodna, któremu grozi zawalenie. Chodzi o kwotę 5 mln zł. Dyrekcja muzeum liczy na to, że pieniądze otrzyma w przyszłym roku, co pozwoli zacząć odbudowę i renowację bastionu.

Lewandowski podkreśla, że cały Fort Carre jest stale monitorowany. Pomiary geodezyjne pozwalają sprawdzać stan jego poszczególnych obiektów i wykrywać ewentualne zagrożenia.

Odbudowa i prace konserwatorskie trwają w twierdzy od 2002 r. Zdołano odtworzyć w dawnej formie dachy na domkach oficerskich i Domu Komendanta, odnowić ich pomieszczenia. Odrestaurowano Bastion Artyleryjski, jeden z czterech w Forcie Carre, i zabezpieczono go od strony kanału portowego gabionami. Zbudowano most zwodzony nad fosą Szańca Wschodniego. Odkopano i na nowo uformowano nasypy bastionów, wzmocniono mury i sklepienia kazamatów. W Forcie Carre zbudowano nowy system wodno-kanalizacyjny i elektryczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki