Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perły pod tynkiem

Jacek Sieński
Willa wybudowana została dla zamożnej gdańskiej rodziny w 1916 roku. Ściany i sufity zdobiły polichromie
Willa wybudowana została dla zamożnej gdańskiej rodziny w 1916 roku. Ściany i sufity zdobiły polichromie Grzegorz Pachla
Niemieckie gazety z końca XIX wieku, naklejone na ścianach pod tapetami, polichromie, czyli wymalowania pod tynkami, resztki tkanin naściennych, rzeźbione w drewnie elementy dekoracyjne odkryli konserwatorzy w willi przy al. Zwycięstwa 27, będącej własnością Politechniki Gdańskiej.

Od 5 czerwca ekipy budowlane i konserwatorskie firmy Ekoinbud z Gdańska przywracają jej dawną świetność.

Willa przy al. Zwycięstwa, zbudowana w roku 1916, to dwukondygnacyjny budynek reprezentacyjny z poddaszem i piwnicą. Po wojnie stała się własnością miasta Gdańska, które oddało ją w użytkowanie Pomorskiemu Zarządowi Okręgowemu Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku. W 2006 roku budynek, na działce o powierzchni 2,2 tys. m kw., na której znajduje się również zaniedbana część ogrodowa, odkupiła od gminy Gdańsk politechnika. Zgodnie z zarządzeniem z tego roku prof. Janusza Rachonia, rektora PG, w odnowionym budynku siedzibę będą miały Biuro Transferu Technologii i Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

- Remont willi będzie kosztować około 3,5 miliona złotych - mówi Zenon Filipiak, zastępca kanclerza ds. technicznych PG. - Obejmuje on opracowanie dokumentacji technicznej i konserwatorskiej, roboty budowlane i instalatorskie, prace konserwatorskie oraz uporządkowanie placu, zbudowanie parkingu i ogrodzenia. Budynek powinien być oddany nam do użytku w marcu przyszłego roku.

Tomasz Balcerowski, prezes Ekoinbud, stwierdził, że przez lata w willi wykonywano tylko pobieżne remonty. Znajdowała się ona w nie najlepszym stanie technicznym i wymagała gruntownego remontu, a z uwagi na walory zabytkowe - także restauracji. Willa jest wpisana do rejestru zabytków.

Dlatego też prace restauracyjne prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim. Na ścianach i stropach budynku stwierdzono rozległe zawilgocenia i wykwity. Wymagają one osuszenia i wykonania izolacji przeciwwodnej. Renowacji poddawane są zachowane elementy zabytkowe, a rekonstrukcji - brakujące. Budynek jest otynkowany, a od strony al. Niepodległości elewacja posiada elementy dekoracyjne w postaci boniowania (imitacja kamienia, wykonana w tynku przez profilowanie i spoiny), tympanon i gzymsy. Fasady budynku będą odnowione, zgodnie z historycznym wyglądem. Wymieniona musi być część drewnianej więźby dachowej. Na dachu wymienione zostanie poszycie z papy na dachówki ceramiczne.
W pomieszczeniach konserwatorzy oczyszczają ze starych warstw farb i uzupełniają drewniane, ozdobne detale snycerskie oraz płyciny boazerii ściennych i drzwi w dwóch pokojach na parterze. Renowacji i zrekonstruowania wymagają drewniana klatka schodowa, hol z boazerią i ławą, zabytkowy piec kaflowy na parterze, ozdobna terakota w przedsionku i drzwi wejściowe do budynku.

W jednym z pomieszczeń odkryto na suficie polichromie (ornamenty roślinne). Te malowane na tynku dekoracje, z okresu budowy willi, będą poddane zabiegom konserwatorskim. Na ścianach niektórych pomieszczeń podczas usuwania starych tapet natrafiano na stanowiące ich podklejkę stare gazety niemieckie, w tym "Deutsche Frauen - Zeitung" ("Niemieckie Kobiety - Dziennik") z 1897 roku, wydawany w Berlinie. Podobne znaleziska w starych domach w Gdańsku nie są rzadkością, bo naklejanie tapet na gazety było powszechnie stosowane w okresie od końca XIX do połowy XX wieku.

Nie tylko w Śródmieściu Gdańska zlokalizowane są cenne zabytki architektury. We Wrzeszczu pożogę wojenną przetrwało wiele budynków z końca XIX i początków XX stulecia, mających ciekawą formę architektoniczną oraz bogaty wystrój elewacji i pomieszczeń.

Do najbardziej znaczących budowli zabytkowych we Wrzeszczu należą kompleksy browaru z 1873 roku i Politechniki Gdańskiej z 1904 roku. Do najpiękniejszych, pod względem wystroju, zalicza się Willę Patschkego. Okazałe są klasycystyczne wille z przełomu XIX i XX wieku przy Jaśkowej Dolinie. Przy ul. Wajdeloty, na najstarszym obszarze Dolnego Wrzeszcza, przetrwała zabudowa mieszkaniowa z końca XIX stulecia. Oczekuje ona na zapowiedzianą rewitalizację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki