Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powstanie w miejscu fabryki Volvo Buses? Vargas Holding wyjawił swoje zamiary. Mają związek z „Fit for 55”

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Aira ma zatrudniać 10 tys. pracowników, część z nich we Wrocławiu, na terenie po fabryce Volvo Buses.
Aira ma zatrudniać 10 tys. pracowników, część z nich we Wrocławiu, na terenie po fabryce Volvo Buses. Vargas Holding
Fabryka Volvo Buses we Wrocławiu wygasza produkcję. Przejmująca teren szwedzka firma Vargas Holding przedstawiła swoje plany dotyczące swojej działalności w stolicy Dolnego Śląska. Przy ulicy Mydlanej powstanie ogromny zakład, z którego na całą Europę wyjeżdżać będą elektryczne pompy ciepła.

Spis treści

Vargas Holding przejmie fabrykę po Volvo Buses

W połowie marca firma Volvo poinformowała, że rozpoczęła proces wygaszania produkcji autobusów i autokarów. Dwa miesiące później nastąpiło porozumienie między przedsiębiorstwem a NSZZ Solidarność pracowników w sprawie warunków finansowych pakietu socjalnego. Pracownicy objęci redukcją zatrudnienia otrzymali zapewnienie o dodatkowym wsparciu finansowym.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Zakład Volvo będzie funkcjonował do początku 2024 roku. Aktualnie nie wiadomo, jaka część 1500-osobowej załogi fabryki przejdzie do Vargas Holding. Zarząd stara się, aby była to około 1/3 wszystkich pracowników.

Nowy inwestor zakłada fabrykę pomp ciepła

Po założeniu firm Polarium, Northvolt i H2 Green Steel, szwedzki deweloper i inwestor, Vargas, uruchamia „Airę” – markę, która ma skupić się na produkcji elektrycznych pomp ciepła.

Zdaniem Haralda Mixa, prezesa Vargas, „Aira” może zaoferować oszczędność kosztów, a także bardziej ekologiczne ogrzewanie budynków mieszkalnych.

- Od dawna są uznawane za wysoce wydajną alternatywę dla kotłów olejowych i gazowych, ponieważ są od 4 do 5 razy bardziej energooszczędne. Technologia ta jest najbardziej wydajnym i przystępnym cenowo sposobem dekarbonizacji domów na dużą skalę i będzie miała kluczowe znaczenie dla Europy w związku z walką ze zmianami klimatu – informuje spóła Vargas.

„Aira” obecnie przeprowadza pilotażową produkcję we Włoszech i planuje uruchomić działalność w Niemczech i Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku. Ambicją na rok 2030 jest obecność na ponad 20 rynkach krajowych i zatrudnienie ponad 10 000 pracowników ds. czystej energii i techników w całej Europie.

Część z tych osób dostanie pracę we Wrocławiu, przy ulicy Mydlanej. Ma to nastąpić na początku 2024 roku.

Nowa fabryka ma związek z „Fit for 55”

- Europa stoi w obliczu wielu strategicznych wyzwań, w tym kryzys klimatyczny, kryzys energetyczny i kryzys kosztów życia. Ogrzewanie budynków mieszkalnych stanowi 10 procent ogólnych emisji w Europie i jest trzecim największym źródłem emisji CO2 – mówi Harald Max.

Ze względu na te czynniki Rada Unii Europejskiej wprowadziła tzw. „zieloną transformację”, czyli obowiązkowy cel klimatyczny, zakładający ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55 procent do 2030 roku. Do 2050 roku państwa UE mają być neutralne klimatycznie.

- Dzięki technologii czystej energii dla każdego domu, Aira transformuje ogrzewanie mieszkalne i przyspiesza przejście Europy na czystą energię i dekarbonizację. Dzisiaj konsumenci wydają tysiące euro na niewydajne, brudne i drogie ogrzewanie gazowe. Umożliwimy przystępność pomp ciepła, obniżenie rachunków za energię i emisji. Nasz wyjątkowy model bezpośrednio kierowany do konsumenta radykalnie zmieni sposób, w jaki europejskie rodziny ogrzewają swoje domy – mówi Martin Lewerth, dyrektor generalny „Airy”.

W ciągu dziesięciu lat firma obsłuży 5 milionów europejskich domów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska