Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Uroczyste procesje na wsiach to już tradycja

Redakcja Strefy Agro
Procesje na Boże Ciało organizowane są w całej Polsce.
Procesje na Boże Ciało organizowane są w całej Polsce. SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana Bożym Ciałem, jest świętem ruchomym. To, kiedy wypada, uzależnione jest od daty Wielkanocy i późniejszych Zielonych Świątek. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy tego dnia wierni muszą iść do kościoła?

Spis treści

Kiedy wypada Boże Ciało 2024?

Boże Ciało, choć jest świętem ruchowym, zawsze wypada w czwartek. W tym roku obchodzone będzie 30 maja – 60 dni po Wielkanocy, po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Ten dzień wolny jest od pracy, a osoby, które wezmą dodatkowy dzień 31 maja, mogą liczyć na czterodniowy urlop.

Obchody Bożego Ciała w Polsce

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa co roku obchodzona jest liturgicznie w Kościele katolickim. Tego dnia w całej Polsce odbywają się procesje. W trakcie pochodu z Najświętszym Sakramentem wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są cztery fragmenty Ewangelii.

Boże Ciało przypomina ostatnią wieczerzę i przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Święto ma radosny charakter, po mszy ulicami miast i wsi przechodzą procesje pełne kolorowych dekoracji, sypanych kwiatów i brzęczących dzwoneczków. W wielu regionach wciąż praktykuje się lokalne zwyczaje.

Gdy tylko czoło procesji Bożego Ciała odejdzie od jednego z czterech ołtarzy, mieszkańcy obrywają brzozowe drzewka, które jeszcze przed chwilą były dekoracją. Dziwny zwyczaj? To tradycja związana z ludowymi wierzeniami. Dawniej wierzono, że zielone gałązki z ołtarzy mają niezwykłą magiczną i dobroczynną moc, pisze Agata Wodzień-Nowak, Strefa Agro.

Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Co z procesją?

Kościół zalicza Boże Ciało do świąt nakazanych. Co to oznacza w praktyce? Wierni tego dnia są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. W nieprzewidzianych sytuacjach można wybrać wieczorną mszę poprzedniego dnia (w tym roku - środa 29 maja).

Wielu Polaków zastanawia się, czy procesja zaliczana jest jako uczestnictwo we mszy. Sama procesja nie jest mszą, a więc nie zwalnia z obowiązku pójścia do kościoła. Monstrancja Najświętszego Sakramentu, nawet jeśli kończy się błogosławieństwem wiernych, jest zewnętrzną formą obchodów Bożego Ciała. Wcześniej należy jednak wziąć udział w liturgii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Uroczyste procesje na wsiach to już tradycja - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl